Najčastejším pôrodníckym operačným výkonom je nastrihnutie hrádze, ktorý sa vykonáva na konci II. doby pôrodnej a slúži k rozšíreniu mäkkých pôrodných ciest. Používa sa pri prerezávaní hlavičky, predovšetkým u prvorodičiek, kedy hrádza bráni ďalšiemu postupu hlavičky a hrozí roztrhnutie pošvového vchodu. Ďalšie dôvody vykonania nastrihnutia hrádze sú veľký plod, pôrod plodu v polohe zadočkom, malý a nezrelý plod, ako prevencia jeho poranenia. Nie je pravidlom vykonávať epiziotómiu u prvorodičky, len v prípade nutnosti. Ošetrenie nástrihu hrádze sa vykonáva po miestnom znecitlivení vstrebateľnými vláknami. Z komplikácii sa môžu vyskytnúť zápal rany, ktorý môže vyústiť až do rozpadu epiziotómie, ktorý sa lieči podaním antibiotík a miestnym ošetrovaním rany. Opätovné zošitie rany sa vykonáva po dôkladnom vyčistení a preliečení rany.
Z ďalších pôrodníckych operácii sú to použitie pôrodníckych kliešti a pôrodníckeho zvonu. Princípom kliešti je uchopiť hlavičku plodu v správnej polohe a pomocou ťahu a rotácie ju vybaviť z pôrodných ciest, pričom kliešte vytvárajú ochrannú klietku hlavičky. Princípom pôrodníckeho zvonu je vytvorenie umelého pôrodného nádoru na mäkkých tkanivách hlavičky plodu podtlakom a ťahom za hlavičku prostredníctvom prisatej peloty porodenie plodu.
Používajú sa na vybratie hlavičky plodu z pánvoveho východu alebo vyšších pánvových rovín. V súčasnom modernom pôrodníctve frekvencia tejto operácie s pohybuje v rozmedzí 1-3% a sú najčastejšími vaginálnymi výkonmi, ktorými ukončujeme pôrod po cisárskom reze. Dôvody použitia pôrodníckych kliešti, alebo pôrodníckeho zvonu sú jednak zo strany matky, jednak zo strany plodu.
V záujme matky sú to slabé kontrakcie, v dôsledku vyčerpania a únavy rodičky, alebo neschopnosti použitia brušného tlaku k vytlačeniu plodu. Naopak tieto operačné výkony sa používajú pri niektorých ochoreniach rodičky, napr. chorobách srdca, neurologických ochoreniach alebo cievnych výduťach, kedy žena nesmie pri pôrode použiť brušný lis. Používajú sa aj pri akútnych stavoch ohrozujúcich život matky, alebo nepostupujúci pôrod v II. pôrodnej dobe.
Pôrod ukončujeme pôrodníckymi kliešťami alebo pôrodníckym zvonom aj v záujme plodu, ak je ohrozený nedostatočným okysličovaním.
Sú aj určité pravidlá, kedy tieto pôrodnícke operácie nemožno použiť, napríklad veľký plod a nepomer medzi veľkosťou plodu a šírkou panvy, zúžená panva rodičky, prekážky v pôrodných cestách.. V týchto prípadoch pôrod ukončujeme cisárskym rezom.
Môžu sa vyskytnúť aj komplikácie pri pôrode pomocou kliešti alebo zvonu, napríklad zošmyknutie kliešti, poranenie pôrodných ciest a traumatizmus novorodenca v zmysle odrenín kože až niekedy fraktúru lebečných kostí či prechodnú obrnu tvárového nervu.
Zvonový pôrod teda vákuumextraktor nie je vhodný pri akútnom nedokysličovaní plodu, pretože podtlak sa prenáša do lebkovej dutiny a tým sa zhoršuje krvná cirkulácia a zhorší sa dodávka kyslíka mozgu plodu.
Výhodou zvonového pôrodu je, že sa pri nej neporania mäkké pôrodné cesty a v súčasnosti sa používajú mäkké, silikónové zvony ktoré sú šetrnejšie k hlavičke plodu.
Technika pôrodu pomocou vakuumextraktora je ľahšie zvládnuteľnejšia pôrodníkom ako technika pôrodu pomocou pôrodníckych kliešti.
Cisársky rez – sectio caesarea – S.C.- je najčastejšou operáciou, ktorou sa ukončuje tehotenstvo v III. trimestri a pôrod. Spočíva vo vyňatí plodu z maternice matky brušnou cestou. V minulosti bola táto operácia zaťažená veľkou chorobnosťou a úmrtnosťou rodičky, no zlepšením operačnej techniky, možnosťou použitia antibiotík, zriadením pooperačných izieb a ďalším pokrokom lekárskej vedy sa komplikácie po cisárskom reze podstatne znížili.
V súčasnosti počet cisárskych rezov neustále stúpa, a pohybuje sa na úrovni 18-20%.
Podľa povahy dôvody na cisársky rez sa delia na na dva druhy:
Dôvodov na vykonanie cisárskeho rezu je celá rada. Niektoré sa týkajú pôrodných ciest, iné zohľadňujú celkový stav rodičky a plodu. Veľká časť indikácii je však spoločná.
Najčastejšie dôvody na vykonanie sectio caesarea sú nepomer medzi veľkosťou plodu a šírkou panvy rodičky, vcestné prekážky pre vaginálne ukončenie pôrodu, stavy po operaciach maternice i keď predchádzajúci cisársky rez nie je vždy dôvod na opakovaný cisársky rez, nízko uložená placenta alebo jej predčasné odlučovanie, niektoré celkové ochorenia ženy, nepravidelné uloženia plodu, poloha plodu koncom panvovým v závislosti od predpokladanej hmotnosti plodu, prepadnutie pupočníka, akútna, alebo chronická tieseň plodu so zaostávaním rastu plodu, genitálny herpes, alebo AIDS. Viacpočetné tehotenstva sú častou indikáciou k vykonaniu S.C.
Sú rizikové tehotenstvá u ktorých je združená indikácia k vykonaniu cisárskeho rezu, napr. predčasný pôrod, vyšší vek rodičky, liečená sterilita atď.
Osobitou kategóriou je vykonanie cisárskeho rezu na mŕtvej alebo umierajúcej žene, napr. po úraze, kedy plod môže v maternici prežiť až 20 minút a rýchlo vykonaným cisárskym rezom ho možno zachrániť.
Sú rôzne techniky vykonania cisárskeho rezu, s predoperačnou prípravou, prevenciou tromboembolickej choroby a antibiotickou ochrannou liečbou a tiež pooperačnou starostlivosťou.
Cisársky rez sa vykonáva v celkovej anestézii pri nutnosti rýchleho ukončenia gravidity, alebo v spinálnej anestézii, ktorá sa používa častejšie a je šetrnejšia k rodičke i plodu.
Názor a súhlas tehotnej ženy sú k vykonaniu cisárskeho rezu dôležité, ale samé prianie rodičky, alebo jej rodiny však nie dôvodom k vykonaniu tejto operácie. V súčasnosti neexistuje právna norma, ktorá by umožňovala vykonanie cisárskeho rezu na prianie rodičky.